Zło zaczyna się od 15 woltów
W 1963 roku Stanley Milgram przeprowadził serię badań dotyczących ślepego posłuszeństwa wobec władzy; jeden z nich zawierał jego „pudełko szokowe”. W tym eksperymencie zwerbował ludzi do odgrywania ról „nauczyciela”. Badacz w białym fartuchu reprezentował postać władzy i nadzorował nauczyciela. W innym pokoju niewidoczny badacz stawiał się jako „uczący się”. Nauczyciel „nauczał” jak poprawiać swoje wyniki. Za każdym razem, gdy uczeń popełnił błąd, nauczycielowi powiedziano, aby przestawił przełącznik na pudełku i porażał ucznia prądem. Zaczęto od 15 woltów, które za każdym błędem zwiększano o 15 kolejnych jednostek. „Skrzynia uderzeniowa” miała 30 przełączników. Gdy nauczyciel osiągnie 100-150 woltów, uczeń zacznie krzyczeć.
Nauczyciele zwracali się do eksperymentatora w białym fartuchu, autorytetu i mówili, że nie chcą kontynuować, ale eksperymentator odpowiadał, że podpisali kontrakt i trzeba iść dalej. Podczas gdy nauczyciele skarżyli się werbalnie, zachowywali się zgodnie z zaleceniami. Na końcu pudełka było 450 woltów. Pytanie brzmiało: Kto pójdzie na całość? Smutna odpowiedź: dwóch na trzech spośród prawie 1000 uczestników dotarło do skrajności – 450 woltów. Kiedy klikasz pierwszy przełącznik, ten od 15 woltów, stajesz na śliskim zboczu ku złemu, ponieważ wiesz, gdzie to może prowadzić.
Jak totalitarne rządy zaczynają od 15 woltów
Na podstawie powyższego możemy zobaczyć, w jaki sposób totalitarne rządy mogą przejąć demokratyczne państwo:
- 15 woltów – ograniczona swoboda wypowiedzi
- 75 woltów – kontrola mediów
- 135 woltów – kontrola sądownictwa
- 195 woltów – politycy zastąpieni wybranymi urzędnikami
- 265 woltów – więzienie wszystkich krytyków
- 310 woltów – zawieszenie wyborów
- 385 woltów – zasada militarna lub religijna
- 450 woltów – całkowita dominacja polityczna
Cztery wyzwania
- Zwiększenie nierówności między bardzo nielicznymi bogatymi (około 1%) a rosnącą liczbą biednych, a także z coraz mniejszą klasą średnią. W USA i wielu innych krajach klasa średnia zostaje wyciśnięta i wyeliminowana.
- Coraz większy napływ ludzi migrujących z rozdartych wojną krajów do sąsiednich narodów. Szacuje się, że około 6 milionów osób spróbuje migrować w tym roku.
- Starzenie się większości społeczeństw. Wraz ze wzrostem długości życia następuje spadek płodności. W wielu krajach wskaźnik dzietności maleje. Na przykład Japonia ma ujemny współczynnik dzietności. Jest to nowy problem dla młodych ludzi.
- Masowe migracje ze wschodu na zachód, z południa na północ i z gospodarstw do miast.
Nasz świat szybko się zmienia i musimy nauczyć się dostosowywać i dokonywać mądrych wyborów. To, czy wybieramy dla dobra wszystkich, czy dla dobra kilku, zależy od każdego z nas.
Jak zainspirować bohaterstwo?
Heroizm zaczyna się w umyśle i jest inspirowany przez edukowanie ludzi z zakresu psychologii społecznej. Zaczyna się od przemyślenia natury dobra i zła oraz myślenia o sobie jako o wewnętrznym bohaterze. Jako osoby indywidualne możemy zacząć od przekształcenia apatii świadka, która charakteryzuje efekt obserwatora – w heroiczne działanie. Paradoks efektu gapia jest następujący: w sytuacji zagrożenia, im więcej osób jest obecnych, tym mniej prawdopodobne jest, że ktoś pomoże. W ciągu ostatnich 50 lat nauczyliśmy się, że w sytuacji awaryjnej, gdy jedna osoba pomaga, w ciągu kilku sekund liczba pomagających się rozmnaża. Komunikat HIP: TY to NR JEDEN!
Bohaterowie to zwykli ludzie, którzy podejmują niezwykłe działania w trudnych sytuacjach w swoim życiu. Skuteczni bohaterowie postępują słusznie, gdy inni ludzie robią coś niewłaściwego lub częściej, gdy nic nie robią. Bohater również ujawnia zło we wszystkich swoich licznych postaciach działając jak dmuchawa.
W programie HIP wiedza na temat psychologii społecznej jest przekazywana w sześciu lekcjach, które odpowiadają na następujące pytania:
- Jak przekształcić pasywnych obserwatorów w aktywnych bohaterów?
- Jak przekształcić ludzi, którzy mają stały, ustalony umysł, w ludzi o nastawieniu rozwojowym?
- W jaki sposób przekształcasz uprzedzenia i dyskryminację w zrozumienie i akceptację?
Inne programy dotyczą konformizmu społecznego i świadomości sytuacyjnej władzy.
Czym jest bohater?
Bohaterem jest ktoś, kto działa w imieniu innych w potrzebie lub broni moralnej przyczyny; bohater jest świadomy osobistego ryzyka lub kosztów. Bohaterowie to zazwyczaj zwykli, codzienni ludzie, których działania w trudnych sytuacjach są niezwykłe. Zawsze wyrzekają się bohaterstwa, gdy ludzie mówią, że dokonali bohaterskiego czynu, często mówiąc: „Nie, nie. Zrobiłem to, co każdy mógł zrobić. „
Heroizm tworzy pozytywny efekt falowania na innych, którzy widzą te dobre działania; która następnie rozprzestrzenia się – czasem na całym świecie. I odwrotnie, kiedy widzisz, że ktoś robi coś złego – ma negatywny efekt falowania.
Jak zostać bohaterem
Zacznij od małych kroków i zostań bohaterem na co dzień w treningu. Oto jak:
- Spraw, aby dziś ktoś poczuł się wyjątkowo. Na przykład ucz się ich imion, patrz im w oczy, uściśnij rękę lub udziel uzasadnionego komplementu.
- Zadawaj pytania, nigdy nie stosuj się do zasad na ślepo. Uczymy nasze dzieci posłuszeństwa, ale nauczmy ich posłuszeństwa „sprawiedliwemu” autorytetowi i przeciwstawiania się „niesprawiedliwemu”.
- Zawsze pytaj, jaki jest mój efekt? Co dziś zrobiłem, co wpłynie pozytywnie na innych ludzi?
Bohaterowie są socjocentryczni. Wrogiem bohaterstwa jest egocentryzm. Innymi słowy, kiedy myślę o sobie, nigdy nie jestem skoncentrowany na tobie. Rozważmy naszą pracę w życiu, każdego dnia, dokądkolwiek idąc, aby inni czuli się wyjątkowo. Zmieńmy naszą perspektywę ode mnie na NAS!
Jak jaśniejsza przyszłość wygląda:
- Pokój zastępuje wojnę
- Zasady pasji ponad strach
- Zrozumienie i akceptacja zastępują uprzedzenia i dyskryminację
- Bohaterowie dominują złoczyńców!