„Profesor Zimbardo lubi opowiadać historię o uczniu szkoły średniej, Filipie, który ukończył jeden z warsztatów HIP. Jednego dnia, jadąc autobusem, zauważył, że jeden z pozostałych pasażerów miał ciężki atak astmy. Nikt nie powstał, by mu pomóc, ale Filip zareagował.
Zapytał pasażera: „Co jest nie tak?” Kiedy otrzymał odpowiedź, polecił kierowcy, aby natychmiast zatrzymał autobus. Następnie zaprowadził pasażera do najbliższej apteki, aby mógł dostać lekarstwo, którego potrzebował (…)
Profesor Zimbardo postrzega historię Filipa jako przekonującą ilustrację tego, jak takie szkolenie może nas skłonić do interwencji, aby pomóc innym, gdy jest to konieczne.
Kiedy zapytano go: Dlaczego to zrobiłeś? Odpowiedział: Wiedziałem, że to efekt biernego widza. W ramach Projektu Bohaterskiej Wyobraźni dowiedziałem się, że muszę podjąć działania. I tak właśnie zrobiłem. „
Taką relację przytoczył jeden z uczestników szkoleń HIP, na co dzień uczeń liceum w Kalifornii.
„Uczestnictwo w HIP nie tylko pozwoliło mi uczyć wiele osób o efekcie biernego widza i o tym jak go pokonać, ale także zmieniło sposób, w jaki postrzegam sytuacje społeczne. Wzbudziło to moją pewność siebie w rozmowach z dużymi grupami, co jest umiejętnością, której używam na co dzień w mojej karierze. „
Uczestnik szkoleń, który obecnie ma licencjat z pracy społecznej i pracuje w ośrodku zaburzeń pamięci.
„Bycie bohaterskim nie oznacza posiadania supermocy. Bycie bohaterem oznacza bycie dla innych i pomaganie im, bez względu na płeć, wiek czy rasę”.
„Nauczyłem się, że jeśli ktoś potrzebuje pomocy, musimy przełamać bariery konformizmu. Musimy być pierwszymi, którzy pomagają, ponieważ odrobina pomocy może zrobić różnicę”.
„Nauczyłem się, że upadek nie jest rzeczą negatywną, jak się powszechnie uważa, ale jest to naprawdę wspaniała okazja dla nas wszystkich, ponieważ pozwala nam osiągnąć nasze cele. Nauczyłem się również, że w życiu musimy podejmować ryzyko i wierzyć w siebie „.
„Spróbuję pracować nad moim nastawieniem, odzwierciedlając więcej, a przede wszystkim starając się reagować spokojnie i pokojowo w obliczu trudnych sytuacji życiowych”.
Również nasi sycylijscy HIP-owicze podzielili się swego czasu w sieci swoimi wnioskami dotyczącymi wniosków z warsztatów Projektu Bohaterskiej Wyobraźni, w których uczestniczyli.