„TheDailyHelping” [pol. Codzienna Pomoc] to anglojęzyczny serwis podcastów (internetowych audycji dostępnych w formacie plików audio) Dr-a Richard’a Shuster’a. To dzieło człowieka, który przez wiele lat pracował w sektorze technologii, ale po ciężkim wypadku samochodowym, długiej i żmudnej rehabilitacji postanowił zmienić swoje życie i uzyskać doktorat z psychologii klinicznej. Obecnie, kiedy nie nagrywa nowych odcinków w studiu, realizuje badania sądowe i neuropsychologiczne dla dzieci i młodzieży.
Na stronie poświęconej podcastom możemy przeczytać nagłówek:
„Nie ma znaczenia kim jesteś, gdzie byłeś lub co robisz, ten program pomoże Ci stać się najlepszą wersją siebie.
W każdym odcinku można usłyszeć najbardziej niesamowitych, utalentowanych i odnoszących sukcesy ludzi na świecie, ludzi, którzy podążają za swoimi pasjami i starają się pomóc innym.”
[www.thedailyhelping.com/podcast]
Obecnie nagrano 44 audycje z różnymi osobami, realizującymi odmienne pasje i wykonującymi różne zawody, ale wszyscy w swoich działaniach starają się pomagać innym.
Fot. TheDailyHelping – okładka odcinka 35 z udziałem Philipa Zimbardo.
Do udziału w audycji zaproszono również Profesora Philipa Zimbardo.
Tytuł audycji brzmi: „Bohaterska wyobraźnia. Inspirowanie zwykłych ludzi do bycia codziennymi bohaterami.„
W trakcie audycji prowadzący przedstawił postać Profesora Zimbardo – założyciela HIP, badającego jak dobrzy ludzie zmieniają zło, prowadzącego badania nad deindywidualizacją, które zostały przedstawione w stanfordzkim eksperymencie. Nawiązano również do słynnego wystąpienia Profesora podczas konferencji TED w 2007 roku – „Psychologii zła”.
W audycji możemy usłyszeć również, w jaki sposób zwykli ludzie mogą być inspirowani i wyszkoleni na zwykłych bohaterów, czym jest HIP i program „Rozumienie Ludzkiej Natury”. Dlaczego Profesor Zimbardo rozpoczął badania heroizmu. Przedstawione zostały moduły HIP – moduły, które angażują ludzi poprzez prowokacyjne filmy promujące świadomość i zrozumienie problemów, takich jak np. efekt gapia. Każdy z modułów ma zainspirować i wytrenować zwykłych bohaterów, z nadzieją, że będą oni mogli inspirować, szkolić i ulepszać swoje społeczności. Profesor Zimbardo omawia przykładowe filmy i eksperymenty towarzyszące metodom, jak np. dobrze znany z pierwszego modułu eksperyment na schodach.
Zapraszamy do posłuchania całej audycji!
„Spraw, aby ktoś inny poczuł się wyjątkowo. Podaruj komuś uśmiech. Wyjdź ze swojej strefy komfortu i wkrocz do świata promowania socjocentryzmu.”