„Okoliczności mogą zmusić każdego do bycia naocznym świadkiem zła, ale mogą jednocześnie obudzić w nas wewnętrznego bohatera.”
Zeno Franco i Philip Zimbardo
Autor słynnego eksperymentu więziennego, który w latach 70. stworzył fikcyjne więzienie w podziemiach Uniwersytetu Stanforda, ukazując drzemiące w ludziach skłonności do okrucieństwa, postanowił na bazie doświadczeń swego życia, skierować apel – o dostrzeganie w sobie potencjału bohatera ! Bohater to nie tylko Spiderman, Batman czy Robin Hood. Bohaterami bywamy codziennie niosąc nawet symboliczną pomoc innym, w sytuacjach kryzysowych natomiast wyzwalamy w sobie odwagę, o jaką nawet się nie podejrzewamy, czyniąc rzeczy wielkie. Warto w ten apel uwierzyć. Jest on tym bardziej autentyczny, że pochodzi od człowieka, który całe naukowe życie poświęcił zrozumieniu istoty zła.
Zmiana wizerunku Bohatera w XXI wieku
Bohaterowie są przedstawiani jako Ci, którzy uzyskali uznanie mediów – celebryci, sportowcy, artyści muzyczni i filmowi. Rzadziej słyszymy o zwykłych kobietach i mężczyznach, którzy zrobili coś znaczącego dla ogólnego dobra lub poświęcili się dla innych. Bohaterstwo w Projekcie Bohaterskiej Wyobraźni nie jest zarezerwowane dla tych jednostek, które osiągają coś niezwykłego albo impulsywnie podejmują ryzyko, a raczej jest to sposób myślenia i zestaw „nawyków”, które posiadać może każdy z nas. Staramy się zmienić znaczenie bohaterstwa i uczynić go bardziej istotnym dla świata w XXI wieku, aby nie było ono jedynie odwaga fizyczną, ale też etyczną. Dlatego też, najważniejszym aspektem heroizmu jest zdolność do tworzenia pozytywnych zmian w trudnych sytuacjach.
Zrozumieć bohatera
Bohaterstwo to aktywna próba przeciwdziałania niesprawiedliwościom i kreowania pozytywnych zmian w świecie, pomimo różnego rodzaju nacisków, aby postąpić inaczej. Może on obejmować skuteczne radzenie sobie w niejasnych sytuacjach, pomoc innym w potrzebie, ustalanie i realizację celów, wszystko aby promować dobro innych. Przyzwyczajeń i nawyków uosabiających mądre i skuteczne akty heroizmu można się nauczyć, można do nich zachęcać, wzmacniać je i modelować. Są one możliwe do osiągnięcia przez każdego w dowolnym momencie naszego życia.
Bohaterska Wyobraźnia
Bohaterowie tacy jak Gandhi, Nelson Mandela, Martin Luter King Jr, Vaclav Havel, Daniel Ellsberg i Irena Sendlerowa wykorzystali moc bohaterskiej wyobraźni. Jest ona naturalna, a każdy z nas posiada zdolność do marzeń o lepszym jutrze. W Projekcie Bohaterskiej Wyobraźni przekazujemy wiedzę i uczymy umiejętności, które każdy uczestnik sam będzie wprowadzał do swojej rzeczywistości. Wierzymy, że każdy z nas posiada zdolność do rozwoju i stworzenia znaczącej i trwałej zmiany, którą jest sposób myślenia zachęcający nas do działania w imieniu innych lub obrony sprawiedliwości i równości.
Pamiętaj!
Bohaterów wśród nas jest wielu, czasem wystarczy tylko ich uważnie poszukać! Projekt wspiera tworzenie bohaterskiej wyobraźni u dzieci i młodzieży oraz podkreślanie jej u tych, którzy ją już posiadają!