Bohaterowie identyfikując niebezpieczeństwo, biorą osobistą odpowiedzialność za daną sytuację i podejmują działania mają umiejętności oraz plan szybkiego działania, niezależnie od tego, czy chodzi o siłę fizyczną, przemoc werbalną, czy wiedzę o tym, jak znaleźć rozwiązanie danej sytuacji, takie jak np. wezwanie policji, opieki społecznej lub innych pomocników.
Gdy wiemy jak rozpoznawać nękanie i znęcanie się, wiemy jakie działania podejmować.
Jako społeczeństwo uczymy się wzajemnie by sprawniej zauważać sytuacje nękania, nadużyć fizycznych i psychicznych, tak aby każdy mógł rozpoznać sytuacje, kiedy takie rzeczy mają miejsce i wiedzieć, że należy udzielić wsparcia. Jeśli będziemy mieli świadomość potencjalnego wpływu jaki wywierają one na ofiarach ((np. Post Traumatic Stress Disorder (PTSD)), staniemy się bardziej współczujący i zainspirujemy się by coś powiedzieć lub zainicjować działania pomagające.
Dzięki wiedzy i świadomości możemy przekazywać więcej wskazówek, takich jak wyraz twarzy czy postawa ciała wyrażająca myśli: „to nie jest w porządku”, „pomoc jest potrzebna” i „coś jest nie tak”, co zaalarmuje nasz system nerwowy i system innych, aby pomóc.
Jak zidentyfikować molestowanie i wykorzystywanie innych?
Molestowanie seksualne ma miejsce, gdy ktoś robi obraźliwe uwagi seksualne, domaga się przysług seksualnych lub zachowuje się, działa lub mówi w kontekście seksualnym – niezaproszony, niechciany lub bez zgody drugiej osoby.
Objawy fizycznego znęcania się to potrząsanie, rzucanie, kopanie, krztuszenie lub szkodzenie drugiej osobie w inny fizyczny sposób.
Przemoc emocjonalna to używanie słownych lub fizycznych zagrożeń, aby skrzywdzić inną osobę, zastraszyć, zmanipulować, kontrolować etc.
Obrażając kogoś używamy obraźliwego nazewnictwa, krzyczymy, zawstydzamy, upokarzamy, ekstremalnie krytykujemy lub poniżamy z poczuciem wrogości.
Nauka rozpoznawania niebezpiecznej sytuacji jest ważna, a wiedza, co należy zrobić, to kolejny krok do wyzwolenia w sobie bohatera.
Co zrobić, gdy osoba jest nękana lub atakowana?
Nękanie: Sarah Ann Harris (2016) proponuje następujące rzeczy: „Angażuj ofiarę w rozmowę, ignorując napastnika. Zaopiekuj się osobą, której pomagasz (ofiarą), aby zobaczyć, czego potrzebuje i eskortuj tę osobę w bezpieczne miejsce. Zadzwoń na policję, jeśli sytuacja jest zbyt niebezpieczna lub gwałtowna.„
Rodzic nękający dziecko: Przemoc bezpośrednia, konfrontacja, pouczanie o tym, jak ktoś powinien się zachowywać, może eskalować nadużycia. Jeśli je podejrzewasz, ale nie wiesz na pewno, zadzwoń do odpowiednich służb. Pamiętaj, że możesz zadzwonić anonimowo. Jeśli jesteś na parkingu i jesteś świadkiem molestowania, zanotuj numer rejestracyjny samochodu sprawcy, wraz z opisem dziecka i rodzica, aby skontaktować się z policją. Pomyśl o bezpieczeństwie dziecka i jego przyszłym stanie psychicznym i nie ochraniaj prześladowcy milcząc.
Dzięki kilku umiejętnościom i planowi działania ludzie mogą szybko koordynować i razem interweniować, zamiast być sparaliżowanym przez wątpliwości i strach.
W ten sposób wszyscy możemy żyć w bezpieczniejszym świecie.